Určitě to znáte, sobota dopoledne a co já budu jen vařit? Přece nebudu u plotny stát celý dopoledne, pak ještě kus odpoledne u nádobí. Což takhle rizzoto, ale vopravdický.
Myslím tím vážně pravý italský rizzoto a ne naše český rizziko, popřípadě eintopff ala assiana. Dokonce to není ani tak drahej špás, jak by se dalo zprvu čekat. Pokud někdo nesežene úplně originální suroviny, jako třeba rýži arborio či formaggio riggiano di parmigiano (zkrátka parmazán). Asi se svět nezboří hlavně že si pochutnáte, přeci to vaříte pro sebe, jen ta chuť nebude stejná. Vaří-li s náhradama v restauraci, ať na ně spadnou všechny hrnce.
Tak tedy co bude potřeba (porce cca 2 jedlíci)
- hrst rýže arborio – případně jiná s velkým obsahem škrobu
- bílé víno polosuché – co nedáte do vaření vypijete, tudíž šlupky z krabice jsou zakázány
- olivový olej – nebudu diskutovat, extra panenský
- silný vývar – příchuť záleží na druhu rizzota (kuřecí, hovězí, vepřový, zeleninový, rybí)
- cibule
- česnek – osobně mám rád čím víc tím líp
- sůl, pepř
- kousek másla
- parmský sýr – no není vždy nutný, já si myslím lepší nic než špatná volba sejra
- nu a to nejdůležitější, něco co určí směr rizota – houby, mořské plody, maso, bylinky (fantazii se meze nekladou), jen dejte pozor ať si to udrží směr
A teď postup
Na rozpálenou pánev nalijeme olivový olej, přidáme na kostičky pokrájenou cibuli a na plátky pokrájený česnek. Ihned přisypeme rýži a vyčkáme až vsákne do sebe olej, teď to celé zalijeme vínem. Necháme víno takřka vyvařit (rýže už pouští škrob), pak začneme přidávat vývar, pomalu a postupně tak jednu naběračku a necháme vyvařit. Opakujeme tak dlouho dokud není rýže vařená, stále ochutnávat a ochutnávat.
Hlavní přísady přidáme podle toho jak dlouho potřebujou vařit, maso hned po vyvaření vína, bylinky skoro na poslední chvíli. Nakonec osolit a opepřit, dáme kousek másla. Na talíři posypat formaggio di parmigiano.
A dobrou chuť.
-=Jenik=-